Pojazdy wojenne II wojny światowej

Panzerkampfwagen V Panther- „Pantera” – niemiecki czołg średni z okresu II wojny światowej. Wóz wprowadzono do służby w 1943 roku jako odpowiedź na radziecki czołg średni T-34. Pantera miała jednak lepsze działo i znacznie grubszy pancerz.W walce bezpośredniej Pantery były zdecydowanie bardziej zaawansowane technicznie zarówno od T-34 (wersje z działem kalibru 76 mm), jak i od M4 Sherman, podstawowego czołgu wojsk amerykańskich. Grubszy pancerz i silniejsze działo dawały Panterze przewagę w pojedynkach z czołgami średnimi przeciwnika. Poważną wadą był jednak duży koszt jednostkowy i czasochłonność produkcji. Do końca wojny wyprodukowano prawie 6000 Panter, podczas gdy T-34 i Shermanów wyprodukowano łącznie około 100 000. Dopiero wprowadzenie przez Rosjan czołgu ciężkiego IS-2 oraz ciężkich dział pancernych dało radzieckim czołgistom większe szanse w starciu z Panterami.

Panzerkampfwagen VI Tiger-niemiecki czołg ciężki z okresu II wojny światowej. Uzbrojony w armatę kalibru 88 mm. PzKpfw VI Tiger to chyba najbardziej znany i osławiony w bojach niemiecki czołg okresu II wojny światowej. Cieszył się wielkim poważaniem wśród aliantów i był uznany za niebywale trudnego przeciwnika. O potędze niemieckiego czołgu ciężkiego  PzKpfw VI Tiger świadczą statystyki. Jego armata kalibru 88mm potrafiła przebić każdy pancerz wrogiego pojazdu. Jego pancerz z przodu grubości 100mm był praktycznie nie do przebicia przez dotychczasowe czołgi przeciwników. Przez wiele okresów w wojnie tygrysy siały postrach na polu walki dopóki przeciwnicy nie wprowadzili nowych rozwiązań do swojej armii jakimi były np. Ciężkie działa pancerne isu-152 produkcji radzieckiej , które nie bez powodu nosiło przydomek pogromca zwierząt.

Panzerkampfwagen IV-niemiecki czołg średni z okresu II wojny światowej.Początkowo był uzbrojony w krótkolufowe działo kalibru 75 mm, jednak pod wpływem doświadczeń wyniesionych ze starć z radzieckimi czołgami T-34 i KW-1 przezbrojono go w armaty długolufowe. Przez kilka miesięcy był najlepszym czołgiem państw Osi i jedynym, który mógł nawiązać równorzędną walkę z wozami alianckimi. Mimo pojawienia się cięższych maszyn PzKpfw V Panther i PzKpfw VI Tiger nigdy nie został przez nie wyparty z dywizji pancernych i do końca wojny był podstawowym czołgiem niemieckim.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl